Projekt Ecosynergia 50+

Kolejny projekt pt. „Ecosynergia 50 plus”.

Tym razem ekologiczna synergia seniorów połączy łączy południe i północ Europy – Turcję i Polskę!
Po sukcesach dwóch projektów łączących działania wolontariuszy seniorów z Polski, Grecji i Niemiec na rzecz ekologii – rozpoczęliśmy nowy projekt, tym razem organizacją partnerską jest Stowarzyszenie Kulturalne Troya w Turcji.

Kolejny projekt pt. „Ecosynergia 50 plus”.

Tym razem ekologiczna synergia seniorów połączy łączy południe i północ Europy – Turcję i Polskę!
Po sukcesach dwóch projektów łączących działania wolontariuszy seniorów z Polski, Grecji i Niemiec na rzecz ekologii – rozpoczęliśmy nowy projekt, tym razem organizacją partnerską jest Stowarzyszenie Kulturalne Troya w Turcji.

Wspólna praca dla zrównoważonej przyszłości jest jednym z najważniejszych wyzwań w XXI wieku. Wszyscy, którzy rozumieją i są gotowi uczestniczyć w budowaniu świata, z poszanowaniem środowiska, przyrody i różnorodności kulturowej muszą połączyć swoje siły i doświadczenie. Seniorzy mają ważną rolę do odegrania w tym działaniu! Ich wiedza, doświadczenie, znajomość tradycji i kultury jest bezcennym wkładem w zrównoważony rozwój.

Stowarzyszenie Kulturalne Troya jest organizacją, która promuje i wspiera inicjatywy kulturalne i ekologiczne w Canakkale. Wspólny projekt dotyczył będzie więc działań ekologicznych w powiązaniu z działaniami wspierającymi kulturalne wydarzenia i akcje.

6 polskich wolontariuszy seniorów wyjedzie do Canakkale, tam swoją pracą wspierać będzie działania i projekty realizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne Troya.

Tureccy wolontariusze przyjadą do Polski, ich praca z kolei będzie wspierać działania Społecznego Instytut Ekologicznego.

Partner turecki:
Troy Cultural Association (Troya Kultur Dernegi) jest organizacją non-profit, która wspiera inicjatywy kulturalne w Canakkale; wspiera i promuje inicjatywy kulturalne i ekologiczne, zapewniając fachową pomoc w rozmaitych imprezach i akcjach kulturalnych i ekologicznych.
Troy Cultural Association wspiera techniczne i organizacyjne osoby i organizacje zajmujące się ochroną sztuki kultury, ochroną środowiska i działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Projekty realizowane są z udziałem wolontariuszy, zarówno młodych, jak i starszych. Młodzi pomagają w organizacji technicznej, starsi dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.  Wolontariusze angażują się w organizację corocznego święta kultury i sztuki. Pracują na stoiskach, w warsztatach, seminariach i konferencjach. W naszych najbliższych planach jest projekt o promocji ogrodów różnorodności na miejskich balkonach.
Siedziba organizacji znajduje się w centrum miasta Canakkale, ale w naszym regionie większość ludzi to rolnicy. Dlatego też projekty łączące środowisko i kulturę są bardzo ważne  dla naszej organizacji. Nasza organizacja buduje kulturalno-ekologiczny pomost między ludźmi w mieście i w regionie.

Projekt przewiduje warsztaty w Polsce (poznanie kultury i języka tureckiego) oraz udział w działaniach i projektach Społecznego Instytutu Ekologicznego.
Strona internetowa projektu www. ecosynergy50plus.pl – będzie aktualizowany przez wolontariuszy (informacje, galeria zdjęć, rezultaty projektu)

Dla wolontariuszy zaplanowano m.in. następujące działania:

W Polsce:
1.Przygotowanie i udział w wydarzeniu ekologicznym “Dzień Ziemi” 2014
2. Udział w spotkaniach i prezentacja ekologicznych i kulturowych działań w Turcji
3. Wymiana doświadczeń nt. dziedzictwa kulinarnego, wsparcie w promowaniu idei lokalnego ekorozwoju
4. Udział w zajęciach dla dzieci (edukacja ekologiczna/kulturowa)
5. Przygotowanie i udział akcjach SIE – promocja regionalnego ekorozwoju i tradycji.  

W Turcji:
1. Udział w akcjach kulturalnych w Canakkale
2. Udział w zajęciach porządkowania i ochrony zielonych miejsc w Canakkale
3. Wymiana doświadczeń z różnymi organizacjami pozarządowymi w Canakkale (m.in. organizacje zajmujące się problematyką kobiet, osób niepełnosprawnych itp.)
4. Pomoc w zajęciach (edukacja ekologiczna / kulturowa) dla dzieci w Mavitay Childrens House.
5. Przygotowanie i udział w tradycyjnym festiwalu kulinarnym.

Więcej na stronie www.ecosynergy50plus.com
Pdf mini rozmówki polsko-tureckie

 

 

 

Polscy wolontariusze seniorzy ekolodzy w Patras – czerwiec 2014

Druga grupa polskich wolontariuszy seniorów-ekologów przyjechała z Warszawy, by wspomóc organizację OIKIPA (Ekologiczny Ruch Patras) w akacjach i działaniach ekologicznych. Wizyta wolontariuszy odbyła się w ramach programu „Uczenie się przez całe życie” projekty wolontariatu seniorów. Było to już ostatnie działanie w ramach projektu „Ecosynergy50plus dla przyrody w mieście”.

Poniżej krótka relacja greckiej organizacji EMP, więcej informacji znajduje się na stronie projektu: www.ecosynergy50plus.com

Wolontariusze pracowali w miejskich ogrodach (porządkując, pielęgnując zieleń), pomogli przy   porządkowaniu placów miejskich, obiektów szkolnych (malowanie płotów),  wzięli udział w zajęciach w Centrum terapeutycznym „Merimna” oraz w rezerwacie Strofilia.

W trakcie trzech tygodni pobytu w Patras odwiedzili wiele zabytków (starożytne siedlisko Vounteni, muzeum archeologiczne, winnica Achaia Clauss, park narodowy Chelmos-Vouraikos i starożytne miasto Olimp). Wzięli także udział w wydarzeniach kulturalnych w Patras (koncerty, spotkania, przedstawienia).

Wszyscy członkowie organizacji OIKIPA bardzo starali się, by nasi trzej przyjaciele, Sławomir, Michał i Edward czuli się u nas jak w domu, tak jak i my czuliśmy się w Warszawie.
Warto, choć w dużym skrócie, wymienić niektóre momenty z ich wizyty:

– Udział w wydarzeniu ekologicznym „Światowy Dzień Ochrony Środowiska” – wspólnie z innymi organizacjami ekologicznymi rozdawali ulotki informacyjne.
– Spotkanie z dziećmi w ośrodku terapeutycznym „Merimna” – dzieci zostały poczęstowane polskimi słodyczami, a Sławek zagrał na gitarze i zaśpiewał kilka swoich piosenek.  
– Udział w lokalnych festynach i spotkaniach – nauka greckiego tańca, greckiej kultury, tradycji i nawiązywanie przyjaźni.
– Dzielenie się kulinarnymi przepisami i wspólne polsko-greckie degustowanie tradycyjnych potraw.
– Korzystanie z miejscowych plaż i ciepłego już morza – polscy wolontariusze mówili, że tego im najbardziej brak w Warszawie!
– Sukces polskiej nocy muzycznej w Agora Argyri – ponad 70 osób wysłuchało ze wzruszeniem ballad zaśpiewanych i zagranych na gitarze przez Sławomira, a polskie przekąski bardzo smakowały!

Dwuletni projekt wolontariatu seniorów dobiegł końca, nauczyliśmy się wiele, pomogliśmy sobie bardzo dużo, spotkaliśmy ciekawych ludzi, poznaliśmy historię, tradycje, zwyczaje, życie codzienne w naszych krajach. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i niezapomniane przeżycia. Mamy wielu przyjaciół.

A to dopiero początek naszej współpracy… planujemy inne wspólne projekty, bo wspólna praca  jest najbardziej cenna (i najbardziej efektywna) w międzykulturowym europejskim dialogu.

Giorgos Vasilakopoulos

Prasa o polskich wolontariuszach

 

Sierpień 2013

Polskie wolontariuszki w Patras

Trzy wolontariuszki z Warszawy – Beata, Elżbieta i Stefania spędziły trzy tygodnie w Patras pomagając w działaniach i akcjach ekologicznych organizacji EMP.  Brały udział w przygotowaniu specjalnych toreb do segregacji odpadów i ich dystrybucji do domów, rozdawaniu ulotek informujących o zasadach segregowania i negatywnych wpływie na środowisko odpadów z tworzyw sztucznych – szczególnie tych wyrzucanych na plażach i do morza. Pomagały w przygotowaniu paczek dla ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji, wzięły udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu corocznego wydarzenia ekologicznego w Patras „Dnia środowiska”, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Chroń swoją planetę. Masz tylko jedną”.

Ich relacje znajdują się na stronie projektu www.ecosynergy50plus.com.

 

 

Maj 2013

„ECOSYNERGY 50 plus for Urban Environment” – Eko-synergia 50 plus dla przyrody w mieście.

Nowy projekt w ramach programu „Uczenie się przez cale życie” – Projekty Wolontariatu Seniorów

Jeszcze nie zakończyliśmy pierwszego projektu wolontariatu seniorów, w którym 12 wolontariuszy z Polski i Niemiec przepracowało w sumie ponad 720 godzin przy pielęgnacji zieleni, inwentaryzacji pomników przyrody i akcjach ekologicznych; przekazywało swoją wiedzę i doświadczenie seniorom niemieckim i polskim, a także młodszym pokoleniom i; dyskutowało o tym, co można wspólne zrobić dla zrównoważonego rozwoju, który jest jedyną alternatywą dla przyszłości naszej planety – a już rozpoczęliśmy drugi projekt współpracy i pracy wolontariuszy seniorów.

Tym razem naszym partnerem jest organizacja z Grecji – Ekologiczny Ruch Patras.

Patras to miasto portowe – trzecie co wielkości miasto w Grecji, położone  na półwyspie Peloponeskim.
Zarówno Warszawa, jak i Patra – to miasta prężnie rozwijające się – a to oznacza kurczenie się zielonych przestrzeni.  Celem nowego projektu jest praca dla ochrony i zachowania przyrody w mieście.

Czy grupa12 wolontariuszy seniorów może zrobić coś dla przyrody w swoim mieście? Czy uda się jej „zarazić” ideą ochrony każdego skrawka zieleni  innych seniorów, dorosłych, młodzież, dzieci?

Społeczny Instytut Ekologiczny i Ekologiczny Ruch Patras będą im kibicować i pomagać – specjalnie dla nich założona została strona ecosynergy50plus.com– na której wolontariusze zamieszczać będą informacje o akcjach, wydarzeniach, potrzebach, problemach – to będzie miejsce wymiany informacji i platforma dialogu.
Seniorzy polscy, greccy i niemieccy mają nadzieję, że dołączą do nich kolejne kraje europejskie…. a bariera językowa  – jak wynika z doświadczenia i z pierwszych spotkań – nie istnieje. Jest tyle sposobów porozumiewania się. Bariery językowej nie ma, gdy sprawa jest wspólna – tą sprawą jest EKOLOGIA.  

Więcej:

Relacja

Georios Kanellis, Georgios Kallinikos i Artemis Didachu – pierwsza trójka greckich wolontariuszy przyjechała do Warszawy 12 kwietnia – w Warszawie jeszcze leżał śnieg, w Patras było już ponad 24oC, a dzień wcześniej kąpali się w morzu…

Warszawska przyroda dopiero budziła się do życia, co najlepiej było widać w Ogrodzie Botanicznym, w którym nasi goście rozpoczęli pracę porządkując grządki po zimowym śnie.

W Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD w Helenowie pomogli w założeniu i uporządkowaniu ogrody dla dzieci, w nagrodę otrzymali zrobione przez dzieci laurki.

Niestety nie udał się w tym roku Dzień Ziemi, lało jak z cebra; Pole Mokotowskie odwiedzili tylko najbardziej zaangażowani ekologicznie Warszawiacy.

Wzięli udział w konferencji produktu tradycyjnego, gdzie spotkali się z producentami najlepszych (nagrodzonych) produktów i mogli spróbować polskich potraw; udzielili paru wywiadów, poznali realizowane przez SIĘ projekty. Mimo licznych zajęć i pracy na rzecz warszawskiej przyrody znaleziono czas na warsztaty w polskimi wolontariuszami projektu, na dyskusję o ekologii, kulturze, historii.

Czekamy na ich relacje z pobytu w Polsce; poniżej kilka fotograficznych impresji z wolontariatu greckich seniorów.

 

Podpisy pod zdjęcia:

1. W biurze SIE, greccy wolontariusze przed tablica z lekacją greckiego
2. Warsztat greckich i polskich wolontariuszy w siedzibie SIE

3. W Grodzie Botanicznym UW – idziemy do pracy
4. Porządki w Ogrodzie Botanicznym
5. Artemis w Ogrodzie Botanicznym – młode drzewka mogą już ujrzeć wiosnę
6. Przygotowanie miejsc na nowe nasadzenia w Ośrodku Rehablitacji Dzieci w Helenowie
7. Gergios Kanellis i Gerogios Kallinikos dumni ze swojej pracy w Helenowie
8. Artemis przy pracy w Helenowie
9. Dwaj Goerios prezentują swoją organizację na Dniu Ziemi
10. Wolontariusze greccy i polscy przed stoiskiem Na Dniu Ziemi w deszczu
11. Georgios sadzi symbloiczne drzewo na Dniu Ziemi

12. Polscy, niemieccy i greccy ekolodzy seniorzy
13. Spacer, to tez okazja do rozmów
14. Baner promujący projekt Wolontariatu seniorów na konferencji prasowej Dnia Ziemi.


 

Ekologia łączy ponad podziałami – językowymi, kulturowymi, obyczajowymi. Ekologia łączy pokolenia; ekologia to dialog między ludźmi – tak bardzo dziś potrzebny. A wymiana doświadczeń i wzajemna pomoc w działaniach na rzecz przyrody i środowiska jest fantastyczną i pożyteczną przygodą dla obu stron – gości i gospodarzy.

Tak podsumowują trzytygodniowy pobyt w partnerskiej organizacji niemieckiej w miejscowości Glonn pod Monachium trzy polskie wolontariuszki.

Każdy dzień wypełniony był pracą, spotkaniami, poznawaniem przyrody, kultury i historii regionu.

Polskie wolontariuszki przeprowadziły inwentaryzację cennych obiektów przyrodniczych w gminie Glonn – przygotowany przez nie spis stał się podstawą pierwszej publikacji o zabytkowych drzewach w regionie.

Spotkały się z kilkoma lokalnymi organizacjami pozarządowymi, poznały ich działania – m.in. akcje przeciw GMO czy promujące OZE. Wzięły udział w wielu spotkaniach ze społecznością gminy i regionu, na których przedstawiły działania SIE służące zrównoważonemu rozwojowi, ochronie przyrody i środowiska.

 

W programie trzytygodniowego pobytu była praca dla lokalnej społeczności – wyszukiwanie, fotografowanie i katalogowanie cennych obiektów przyrodniczych – drzew i krzewów; uczestniczenie w działaniach stowarzyszenia ochrony przyrody Bund Naturschutz,; praca dla lokalnej społeczności, doskonalenie języka niemieckiego; wymiana doświadczeń i informacji z miejscowymi organizacjami ekologicznymi.

 

Przez cały pobyt wolontariuszki robiły zdjęcia drzewom i krzewom w Glonn i okolicy – m.in. w Zinnebergu, w okolicach gospody Schiessstatte, w pobliżu wsi Haslach i Martenhofen. Uwieczniły m.in. piękną dębową aleję i pojedyncze stare dęby, jesiony; lipy. Porządkowały zdjęcia, dzieliły je tematycznie, pracowały nad podpisami. To wszystko umożliwiło wydanie broszury ilustrującej ich pracę w Glonn ze zdjęciami wybranych, cennych okazów drzew i innych interesujących pomników przyrody.

 

Pomagały też w pracy organizacji Bund Naturschutz – oznaczały organizmy wodne występujące w jednym z rezerwatów, dzieliły się wiedzą i doświadczeniem z projektów edukacyjnych; oznaczały i katalogowały rośliny na łące edukacyjnej należącej do organizacji. Pomagały też przy organizacji i koordynacji festynu rolniczego Bauer Markt na rynku w Glonn, rozdawały mieszkańcom ręczniczki reklamowe, opowiadały o projekcie Ecosynergy 50+

 

Pracowały też fizycznie – plewiły rabaty i sadziły kwiaty na klombach przy rynku w Glonn.

 

Podczas pobytu spotykały się, wymieniały doświadczenia i pomagały organizacjom ekologicznym: m.in. z organizacją LUXX, która od lat, wykorzystując SolarMobil, promuje różne rodzaje energii odnawialnej; przygotowały materiały informacyjne potrzebne do kolejnego wyjazdu SolarMobila; z organizacją Zivilcourage, która wraz z innymi zaangażowana jest w systematyczne kampanie i akcje przeciwko GMO; ze stowarzyszeniem ARCHE, które promuje przywracanie w rolnictwie dawnych odmian roślin i ras zwierząt, a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych.

 

Pobyt zakończyło spotkanie w domu kultury z mieszkańcami Glonn i okolicy. Martin Esterl, burmistrz Glonn, otrzymał namacalny efekt pracy wolontariuszek broszurę – album przedstawiającą najpiękniejsze lub najciekawsze drzewa, cuda przyrody sfotografowane w Glonn i okolicach.

 

Marzec 2012

 

W ramach Programu Unii Europejskiej „Uczenie się przez cale życie” – programu Grundtvig Projekty Wolontariatu Seniorów rozpoczęliśmy realizację pierwszego projektu pod hasłem Ekosyngeria 50+, którego celem jest wolontariat osób dorosłych (wiek powyżej 50 lat) między współpracującymi organizacjami – naszym partnerem jest niemiecka organizacja LuXX.

Tym projektem rozpoczynamy budowę międzynarodowej sieci współpracy seniorów, która umożliwi synergię ich wiedzy i aktywności w tematach związanych z ochroną przyrody i środowiska oraz edukacją ekologiczną.

Każdy z 12 wolontariuszy seniorów (6 z Polski i 6 z Niemiec) spędzi 3 tygodnie w organizacji partnera wspierając ją w działaniach ekologicznych, dzieląc się swoją wiedzą, kompetencjami, a jednocześnie podnosząc swoje umiejętności i wiedzę o nowym kraju i środowisku oraz inspirując się nawzajem do nowych akcji.

Zapraszamy zainteresowanych udziałem w projektach wolontariatu seniorów–ekologów do kontaktu z nami. Planujemy dalsze projekty!

 

Informacja o organizacji LuXX

Słownik polsko/niemiecko/angielski